Dříve bývalo úplně normální a přirozené, že v odlehlém koutku zahrady se nacházela nějaká hromada, kam se házely prakticky všechny biologické odpady ze zahrádek, ale i domácností. Přirozeně za určitých pravidel. Takový kompost byl poté výsledkem přerodu právě těchto vhodných zbytků ve vydatné přírodní hnojivo. Mimochodem se velmi dobře o proměnu postarají mikroorganismy, žížaly a houby. Dnes se již hromady ukrývají do slušivých bedýnek či ohrádek, kolem nich se vysadí například nějaká pěkná výsadba květin nebo i keříků. Velký boom je nyní pro kompostéry, které se nabízí uživatelům v různém provedení, barvách, tvarech a dokonce i jejich montáž není nijak složitá. Navíc se danému kompostu zde skutečně dobře daří a nikdo neudělá chybu, když si zakoupí kompostér.
Kompost potřebuje péči
Tento biologický odpad musíme hýčkat, a pokud chceme mít dokonalé a kvalitní hnojivo, tak také do něj musíme vkládat pouze odpovídající odpad a navíc dodržet určitý postup při kompostování.
- Rozhodně je třeba mu nalézt vhodné místo, které nebude nikomu vadit, navíc by bylo vhodné, pokud by to bylo na vlastním pozemku, přece jenom ne každý by byl nadšený z jeho přítomnosti.
- Dokonce není vhodné jej umístit ke zdroji pitné vody, tudíž skutečně nějaký odlehlý koutek bude ideální.
- Při zakládání je třeba ho nejprve pořádně založit nejlépe nějakým dřevěným materiálem. Tím mohou být štěpky, větve, silné stonky, odpady z keřů atd….
- Ideální teplota pro založení bude přes 20°C.
- Materiál, který se sem bude vkládat, je třeba různě mísit a promíchávat. Především pokud se bude jednat o suchý a vlhký materiál. Díky takové kombinaci a mísení se docílí vyváženost.
- Umístění v polostínu a v létě zálivka mu udělá jen dobře.
- Také je na místě k němu zajistit pohodlný přístup, až se bude hotový kompost rozvážet. Ale i pro přehazování a ukládání materiálu je dobré mít dostatek prostoru.
- I tento biologický odpad potřebuje dýchat, proto je lepší pořídit kompostér s otvory pro proudění vzduchu.