Pokud máme prostorové dispozice a můžeme dítěti dopřát svůj pokoj, už od začátku je dobré ho zařizovat tak, aby šel lehce přizpůsobit měnícím se potřebám potomka, který roste.
Dětský pokoj není skladištěm nepotřebného nábytku.
Už od začátku musíme myslet hlavně na bezpečí, pokud dítě nebude pod dohledem. První roky tedy nemusíme investovat do nábytku, který zatím dítě nepotřebuje. Na hraní mu stačí postýlka a podlaha, která musí být dobře zateplená a vybavená polštářky, měkkou podložkou a třeba sedacím vakem určeným pro děti. Pozornost věnujte i bezpečnostním prvkům, jako je dětská pojistka na okna, kryty zásuvek a umístění křehkých předmětů v dostatečné výšce, aby na ně dítě nedosáhlo. Kromě postýlky si první roky vystačíte s uzavíratelnými boxy na hračky a se skříní na oblečení a případně s přebalovacím pultem, pokud ho nemáte jinde.
S přibývajícími potřebami dítě potřebuje svůj stůl a židli. Když dobře vyberete stůl, můžete ho v průběhu let několikrát upravovat podle potřeb dítěte. Lampička je vhodnější polohovací a pevně připevněná na zdi. Přibývá také osobních věcí dítěte a je potřeba dalších prostor pro jejich umístění. Postýlku vystřídá postel a ta by měla být vybraná s pečlivostí, protože i dítě potřebuje mít v noci tělo uloženo tak, aby si odpočinulo a páteř se vyvíjela správným způsobem. Lůžkoviny by měly být lehké a hřejivost zvolená podle pokojové teploty. Pokud bude dítěti v noci horko, peřinu odhodí a do rána nastydne. Povlaky na polštář a přikrývku volte z přírodních materiálů, tak spolu s kvalitními lůžkovinami a pravidelnou péčí zabráníte výskytu roztočů a podobných příčin vzniku alergií.
S tím, jak děti rostou, mají svou představu o zařízení svého pokoje a pokud to nejsou nereálné požadavky za přemrštěné ceny, zkuste být vstřícní a dopřejte jim, aby se doma cítili dobře, potom se tam budou rádi vracet i po letech, co vyletí z hnízda.