Obývací pokoj je místem, kde přijímáme návštěvy. Proto by měl reprezentativně vypadat. Ne každý den ale máme hosty v domě, takže musí zároveň splňovat i jinou funkci, která slouží výhradně majitelům. Je jí především relaxace. Aby byl zařízen tak, aby vyhovoval oběma těmto možnostem, musí se při vytváření jeho interiéru postupovat systematicky.
Již při vzniku prvních plánů místnosti je třeba mít alespoň hrubou představu o tom, jak bude místnost vybavena. Pokud totiž prostor bude navržen špatně, bude ideální vybavování velmi obtížné. Záleží totiž na všech různých maličkostech, jako je umístění dveří či oken.
Při samotné volbě nechte vaši originalitu, aby vás vedla. Inspirujte se na webových stránkách různých výrobců, abyste získali představu budoucího vzhledu pokoje. Při nakupování jednotlivých kusů nábytku tak budete jasně vědět, jaký směr volit. Zároveň se vám povede udržet jednotný styl v celé místnosti, což je velmi důležité pro celkový dojem.
Pokud chcete pokoji dodat ten správný šmrnc, umístěte zde nějaký předmět, který bude v souladu se stylem pokoje a přitom zaujme na první pohled. Může jím být téměř cokoliv – krb, okno, zajímavá pohovka nebo třeba osvětlení.
Správnou náladu ovlivní rozložení světla v pokoji. Pomoct si můžete jak hlavním stropním světlem, tak také menšími vedlejšími zdroji. Pokud se vám podaří je správně rozložit, dosáhnete příjemné a útulné atmosféry, které je vhodná jak pro odpočinek, tak pro nerušenou konverzaci s přáteli.
Také na převažujícím barevném odstínu záleží. Barva totiž dokáže ovlivnit momentální náladu člověka a působí na jeho duševní stav. Výrobci sice každoročně představují „trendy“ barvu, nemá ale příliš smysl se těmito aktuálními výstřelky řídit. Nebudete přece měnit celé vybavení pokoje s každou další začínající sezónou.
Sedací soupravu je nutno situovat tak, aby se na ní dobře sedělo a přitom umožňovala sledování televize, konverzaci s rodinou či přáteli nebo třeba jen nerušené čtení knihy. Základním požadavkem je, aby pokoj splňoval požadavky společenské místnosti a podporoval k interakci.
V angličtině je tato místnost známá jako living room, což by se dalo přeložit jako pokoj, ve kterém to žije. Pokud chcete prostoru skutečně vdechnout život, nebojte se umístit květiny v působivých květináčích, vázách či jiných zdobných nádobách.
Pokud dodržíte tyto základní tipy, dosáhnete funkčního a zároveň relaxačního rázu místnosti. Pokud si nevíte rady, mnohá nábytková studia, designéři či architekti vám v tomto ohledu jistě rádi poskytnou svou pomoc.