Podzim je tady a s ním radost rodilých zahradníků a milovníků zahradničení. Všichni sklízejí své celoroční výpěstky, které mezitím dorostly do krásy. Podařilo se vypěstovat mrkev, problémy mohly být jako vždy s petrželí, proto doporučujeme pěstovat pastinák – ten vzejde vždy a je odolnější vůči chorobám.
Rajčata již jsou sklizená a že jich letos bylo! Na záhonech se skví červená řepa, celer, patisony, cukety, vystrkuje krásné oranžové hlavy dýně Hokkaidó. Kdo nezná dýni Hokkaidó, jako by nebyl. Její pěstování je snadné a vyplatí se. Nemusíte ji loupat, uvaříte ji celou včetně slupky – samozřejmě musíme vydloubat semínka. Ty ale nevyhazujte. Pečlivě je přeberte a největší usušte, vložte do papírového sáčku, popište si ho a uschovejte jako semínka pro příští rok. Nejen, že ušetříte za nákup nových semen, ale může vás těšit, že vy jste sami sobě zahradníkem! Z dýně v zimě připravte výtečnou výživnou polévku, zahřeje vás. Anebo je výborná pečená dýně na plechu v troubě, pokapaná olivovým olejem, naložená ve směsi libovolného koření. Nezapomeňte ji při pečení přikrýt alobalem, bude chutnější a dříve upečená. Také můžete pečenou dýni přidat do bramborové kaše a vyrobit tak novou lahůdku vaší kuchyně dýňovo-bramborové pyré. Můžete ji přidávat i do zeleninového „guláše“ vč. patisonů, cukety, paprik, rajčat. Zajímavou chuť zeleninové směsi vylepšíte přidáním nakládaných fazolí.
Musíme přiznat, že dýně u nás nikdy nezbude, taková je to pro naši rodinu lahůdka. Zkuste to také, můžete ji kombinovat na všechny možné způsoby. A dokonce i použít ve sladkých receptech.
Pokud máte sklep, máte zpola vyhráno a zeleninu v pohodě uskladníte. Před uskladněním je důležité ji pečlivě zkontrolovat a narušené plody nekompromisně vyřadit, protože by se od nich mohla další skladovaná zelenina nakazit. Hniloba se pak přenáší rychle a celoroční námaha by přišla vniveč.