Také patříte mezi ty, kteří zapravovali do půdy na své zahrádce minerální hnojivo, a to proto, že bylo lehce dostupné, dobře se s ním manipulovalo, dalo se dobře skladovat? Ale přesto všechno jste se navrátili k využití původního organického hnojiva? Z jednoho prostého důvodu. Je to pro plodiny, které pěstujete naprosto přírodní prostředek, který používali již naši prapředci. A než do půdy zapravit něco, o čem máte pochybnosti, je lepší pro váš klid a dobrý pocit a hlavně pro zdraví celé vaší rodiny, zase se navrátit ke kvalitnímu přirozenému hnojení plodin, sazenic i květin.
A právě toto období je nejlepší pro shánění tohoto cenného zlata. Podívejte se na internetu, kde ve vaší blízkosti chovají zemědělská zvířata a domluvte se s majitelem na zakoupení chlévské mrvy, kterou zakompostujete a necháte přirozeně vyzrát. Anebo si dovezte už přímo hnůj, který na jaře vpravíte do půdy – pokud jste to nestihli na podzim. V tomto období nás zahrádka nechává odpočinout, ale to je jen zdání. Připravte jí potravu na jaro, jak jsme si popsali výše! Bude vám za ni vděčná nejen ona, ale hlavně vaše rodina, až budete sklízet kvalitní a výtečné výpěstky.
Kdo nestihl shrabat listí, protože letos opadávávalo jaksi dlouho, pak v příhodném počasí se vrhněte s hráběmi na trávník. Ale buďte od té dobroty, nějaký kousek v rohu vaší zahrádky nechte listí shrabané do kupičky, přihoďte i nějaké klacíky. Vytvoříte tak úkryt pro hmyz anebo i ježky k přezimování. Chovejte se k matičce přírodě s láskou a vděkem a když si uchováte hmyzí poklad na zahradě, odmění se vám. Pomáhejte i ptáčkům a nechejte na trávě i nějaká spadaná jablka. Shnilé odstraňujte, ale nakousaná jablíčka nechejte napospas ptákům a zvířátkům. Nezapomínejte také ptáčky přikrmovat a dosypávat jim krmítka. Není hezcí pohled, než na dovádivé tvorečky, zobající zrní. Jejich třepetavá křidýlka a barevná peříčka ozvláštní vaše zimní dny. Pozorujte tyto tvorečky spolu s vašimi dětmi, pojmenovávejte je spolu. Naučte je pozorovat a milovat přírodu.