Řeřicha obohatí jídelníček

Jestli je něco skutečně jednoduchého na pěstování, tak je to právě řeřicha. Vysazuje se hned zjara, a protože není nijak náročná na počasí, tak toto období je pro ni úplně nejvíce ideální. Spíše má problémy v období sucha a tepla. Určitě se vyplatí ji sázet tak, aby porost nebyl příliš hustý, protože se poté snaží vyrůst rychle, ale je ve stonku příliš slabá, křehká a poté se snadno láme. Nicméně její hustý porost se dá i sestřihávat a poté se můžete těšit na další pochoutku. Patří k brukvovitým druhům a její chuť je ostřejší, trochu i pálivější.

řeřicha

Rychle roste

Její vývoj je skutečně velmi rychlý. Brzo vyklíčí, a pokud jí dopřejete dostatek vláhy, ne přelití, tak i rychle roste. Tento rychlý růst a krátká doba pěstování přináší jisté výhody. Dá se totiž nastříhat na čerstvý chléb s máslem, přidat do salátů, kterým dodá jedinečnou chuť a navíc obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek.

  • Vitamín C přímo z ní srší a díky tomu, že se pojídá syrová, tak tělo dostane skutečnou vitamínovou bombu.
  • Vitamín A, B1, B3, B6, K a nechybí ani zástupce E.
  • Z minerálních látek nás překvapí draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, ale i jód.
  • Dále nasycené mastné kyseliny, riboflavin.
  • A neskutečné množství vlákniny, kterou těla snadno vstřebá a potřebuje.

řeřicha na chlebu

Výhodou je, že netrpí chorobami a dokonce ani škůdci nemají o ni zájem, proto se skutečně skvěle daří pěstovat i úplným zahradnickým začátečníkům a právem se z ní mohou radovat. Když se podaří ji vypěstovat až do semínek, tak to je také velmi prospěšné.

Klíčení semínek po celou zimu

Zraje obvykle v červenci a semínka častokrát i sama vypadávají. Nicméně pokud řeřichu zavčasu sestříháte a necháte usušit, poté snadno vymlátíte semínka, která si můžete během zimního období nechat doma vyklíčit. Během dvou dnů máte vyklíčené malé klíčky a překvapí vás nejen rychlost, ale i chuť, protože mají potenciál rostlinky, kterou si běžně vypěstujete na jaře na svém záhonku.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru