Vodní rostliny rostou výhradně v prostředí bohatém na vodu. Mají kořeny, které rostou ponořené ve vodě a samotné rostliny se mohou vznášet na hladině umělého nebo přírodního jezírka. Tyto rostliny, známé již od starověku a byly považovány za posvátné symboly. V moderní době potom začaly být spíše na obtíž a považovány za obtížný plevel. Ale některé si své místo našly i v současnosti a zdobí tak svými listy a květy jezírka v zahradách a parcích.
Vodním rostlinám se kvůli jejich nadměrné potřebě vody říká hydrofyty. Právě kvůli své schopnosti růstu ve vodním prostředí si tyto druhy vyvinuly skutečně extrémní vlastnosti přizpůsobení se prostředí. Jejich velmi tenké kořeny jsou schopné absorbovat nepředstavitelné množství vody. Další charakteristikou těchto rostlin je delikátnost jejich struktury. Jsou měkké, někdy extrémně jemné, ale bohaté na barvy a tvary, kterými mohou krásně vyzdobit kout v zahradě, který je tvořený vodní plochou.
Nejznámější vodní rostliny jsou lekníny, lotosové květy a bažinaté rostliny. Mezi poslední jmenované se řadí rákos, vodní kosatce, kapradí, přesličky. Lekníny mají krásné květy v jasných barvách. Mezi nejznámější plovoucí rostliny patří také vodní hyacint.
Při výběru vodních rostlin musíte brát v úvahu klima oblasti, ve které se nachází zahrada s jezírkem. Vodní rostliny, které mají zdobit venkovní vodní plochu, musí být pečlivě vybrány a je třeba se vyhnout chybám, jako je například volba rostlin, kterým se bude spíš dařit doma v akváriu a venkovní klima jim neprospívá.
Aby bylo umělé jezírko skutečně dekorativní a integrované s okolním zeleným prostorem, je vhodně zasadit i do okolí vodní hladiny správné druhy rostlin. Jednou z nich je blatouch bahenní. Tato rostlina přežije i drsnou zimu a krásně umí spojit vodní plochu a břeh jezírka. Rostlina dosahuje v optimálních podmínkách až výšky 50 cm. Listy mají tvar srdce a pestré květy jsou v několika barevných variantách. Kvete od března do června.