Investoři oceňují na zlatě především relativní jeho spolehlivost, když se dostaví krize a s ní samozřejmě i vysoká likvidita. Pojďme se podívat na to, jak je na tom Česká republika a čeho je dobré se vyvarovat. V první řadě je důležité si říct, že žádná česká mincovna investiční zlato ve formě drahých cihel nevyrábí. A bohužel mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček rozhodně nepatří ani žádná slovenská mincovna. Pokud jste se již s opačným tvrzením setkali, tak je špatné a dotyčný o investičním zlatě moc vědět nebude. Díky tomu je v České republice poměrně úzká nabídka zlatých svitků. Převážně se jedná o švýcarskou rafinérii.
Mějte na paměti, že investujete své úspory
Díky této skutečnosti, je poté logické, že je sice úzká nabídka, avšak rozličná škála cen, za které se mohou identické slitky zakoupit. Existuje mnoho různých prodejců a sami můžete posoudit, že rozpětí cenových nabídek je značně rozdílné. Od nejlevnějšího a nejdražšího prodejce bude přesahovat dokonce i 10 % a to rozhodně není málo. Investiční zlato se poté může cenově o dost rozcházet. Otázkou je, zdali vůbec existují pro tak extrémní cenové rozdíly nějaké podstatné důvody. A samozřejmě by bylo férové, kdyby cena byla odpovídající.
Přesně tak, jak se vyjádřil Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“
Zatím je to tak, že Češi zaplatí při nákupu zlatých slitků víc, než například Němci nebo Rakušané. Pak je logické, že se jim investiční zlato zbytečně prodraží. Jak se zdá, tak cena zlata natolik rozdílná, že ji nestačí sledovat pouze na komoditní burze. Ve vlastním zájmu se dobré sledovat a porovnávat ceny prodejců. Vyplatí se nakupovat u takových, kteří na trhu působí již několik let a jsou důvěryhodnými prodejci. Zároveň jsou i levní. Takové pravidlo lze skvěle uplatnit i při nákupu menších zlatých slitků.