Pak za sebou máte patrně velké obíhání bankovních institucí, kde a jaký hypotéční úvěr na rekonstrukci bytu či domečku jsou schopni nabídnout. Anebo za pomoci vašeho poradce si ušetříte pobíhání a nervy a on vám doporučí ten nejvýhodnější úvěr. Pak už jen pár dalších maličkostí jako dokládání příjmů zúčastněných osob a způsob ručení, případně uzavření životní pojistky a hypotéční úvěr už je připravený k podpisu.
Jakmile můžete začít čerpat úvěr, můžete začít s obnovou vašeho obydlí. Jestliže se bude jednat o větší zásah do útrob vašeho bytu, kde jste v pronájmu, v první řadě by měla změna být dohodnuta s vaším pronajímatelem a možná není od věci i dohoda o snížení nájmu z důvodu investice. Vše chtějte mít písemně sjednáno a podepsáno oběma stranami. Jestliže je majitelem družstvo, budete muset mít jejich písemný souhlas.
V případě, že budete zasahovat do nosných zdí (konstrukcí), bude zapotřebí schválené stavební povolení stavebního úřadu. Jestliže naopak nebudete zasahovat do nosných konstrukcí a budete bourat nenosné příčky anebo nebudete zasahovat do elektroinstalace a měnit rozvody, co se týká vody a topení, a nebudete provádět přístavbu či nadstavbu, pak vám stačí jen stavební ohlášení. To vše je ale nutno si zajistit před samotnou rekonstrukcí, protože jednání s úřady bývá často na dlouhé lokte, nehledě na to, že mají své stanovené lhůty pro vyřízení a schvalování.
Pro větší rekonstrukci nešlápnete vedle, když si zajistíte spolupráci s bytovým architektem, který má zkušenost a mnohdy vidí hned více, než vy samotní. Dovede vám svým odborným pohledem a posouzením i ušetřit peníze. Nechtějte ale luxus jen proto, že je právě v módě. Co je vám platné zařízení ve stylu přepychového bydlení zahraničních hvězd, když se v něm nebudete cítit dobře. Změna bydlení by měla vycházet nejen z vašich finančních možností, ale hlavně ze srdce tak, abyste se v nově rekonstruovaném bytě nebo domečku cítili „jako doma“.