Cibulnaté rostlinky mají v českých zahradách svoje přední místo a také jsou snad nejrozšířenější. Není divu, vždyť se po zimě jako první hlásí o slovo a pronikají na povrch, kdy je ještě na některých místech sněhová peřinka. Jejich vůně a barvy, o které není nijak žádná nouze, přilákají na jaře hmyz, který se probouzí ze zimního spánku a zde hledá sladkou základnu, z které může sosat. Nejdříve vykouknou na nás sněženky nebo bledule, o trochu později se můžeme těšit z nádherných tulipánů nebo krásných narcisek. Existuje poměrně dost druhů a odrůd, které oplývají krásou, kterou si rádi přeneseme domů do vázy.
Kdy je vlastně potřeba je vysadit?
Každá rostlina má jiné potřeby a tak je to i v tomto případu. U některých druhů se pustíme do práce klasicky na jaře, ale u některých je čas nezahálet na podzim, což je pochopitelně ideální pro kvítky, které nás budou zjara těšit. To je poté radost obdivovat jejich krásu.
Jarní výsadba – křín kapský, dřípulka, některé druhy lilií, konvalinky, sněženky, vstavač, sternbergie a další.
Podzimní výsadba – i zde se dají vysadit opět sněženky či lilie, dřípulka, ale můžeme přidat kandík, bledule, narcisky, tulipány, modřenec, hyacinty, ladoňku, konvalinku, litošku a konec konců velmi pěkné jsou okrasné i užitkové odrůdy samotného česneku.
Rada, která se neztratí
Cibuloviny se vysazují na slunné místo, ale u některých rostlinek je vyhovující spíše polostín. Půdu potřebují mít dobře volně propustnou. Pokud by tomu tak nebylo, tak můžeme cibulky chránit před případnou hnilobou drenáží. U nás se pěstují i různé teplomilné druhy, které pocházejí z různých exotických oblastí. Tady si musíme dát velký pozor na to, aby nám přes zimu nezůstaly cibulky v zemi. I kdybychom ji měli stokrát dobře ošetřenou, naši zimu a mrazy by nepřežily, je tudíž nutné je ze země před zimou vyjmout a uskladnit. Když se rostlinkám bude dařit, tak nám přinesou nejen radost, ale potěší i včeličky a ostatní hmyz.