Důvodů, proč si pořídit venkovní žaluzie, se nabízí celá řada. Jeden z nevýraznějších exteriérových prvků se v posledních letech objevuje na novostavbách, čím dal častěji a stejně tak je k vidění také na starších domech, kde nahrazuje interiérovou stínící techniku. Jenomže nic není bez poskvrnky – a tou se může v případě předokenního systému stát tepelný most. Respektive několik tepelných mostů, které vznikají v důsledku nekvalitní montáže. Achillově patě stínícího prvku lze předcházet pomocí purenitového boxu, zvaného též žaluziový kastlík. V čem je o kus dál než klasický krycí plech?
Jak na montáž venkovních žaluzií u hotového domu?
Podomítkové venkovní žaluzie vypadají skvěle, ale co když jste se pro pořízení stínícího systému rozhodli až v době, kdy je stavba hotová – a vy opravdu nemáte v plánu náročné stavební úpravy? Pokud jste realizaci stínění nezahrnuli do projektové dokumentace, případně jste si pořídili již postavený dům, budete se muset spokojit se samonosným provedením.
Samonosné venkovní žaluzie sice nejsou tak elegantní jako podomítkové, ale na druhou stranu nabízí několik zajímavých výhod – nehrozí u nich vnik tepelných mostů či zatékání.
PurBoxy jako ultimátní řešení pro podomítkové žaluzie
Chcete-li, aby vám venkovní žaluzie perfektně sloužily a nemuseli jste řešit jakékoliv nepříjemnosti – především v podobě tepelných mostů a zatékání, zvažte pořízení purenitových boxů. Systém je uzpůsoben tak, aby nehrozila žádná rizika. V případě standardního řešení v podobě krycího plechu je naopak velmi pravděpodobné, že ke vzniku tepelných mostů a prasklin na fasádě dříve či později dojde.
V čem jsou purenitové boxy mnohem lepší než krycí plechy? Zeptali jsme se odborníků z PurGuru – firmy, kterou tvoří zkušení profesionálové v oblasti montáže, výroby i prodeje PurBoxů. Na webu purguru.cz najdete objektivní porovnání obou variant, jehož zkrácenou verzi přinášíme v tomto článku.
Realizace PurBoxů je rychlejší
První „disciplínou“, v rámci, které je vhodné obě varianty podomítkové montáže venkovních žaluzií porovnat, je časová náročnost. Krycí plechy jsou dobrou volbou pro zákazníky, kteří rádi čekají a mají chuť na pravidelné schůzky s dodavatelem. Celková doba potřebná k realizaci totiž činí 42 až 63 dní a je během ní nezbytných pět výjezdů.
Doba potřebná pro realizaci PurBoxů je podstatně kratší. Zhruba 2-3 krát. Je to dáno nejen rychlejší výrobu samotných boxů, ale především souběžným průběhem dílčích úkonů, což není v případě krycích plechů možné.
Technikálie
Pokud by vám přeci jen nevadila doba realizace, měly by vám vadit tepelné mosty. A právě těch může v případě krycího plechu vzniknou hned několik. Největší riziko hrozí v okolí kovových držáků, které se nachází obnažené uvnitř schránek a musí se vypořádat s venkovními teplotami. Dalším slabým místem jsou překlady. A také připojovací spáry okna.
PurBoxy nejenže vznik tepelných mostů eliminují – navíc vám nepřidělají vrásky rozrušováním fasády. Pro krycí plechy je naopak typická změna délky (v závislosti a teplotě venkovního prostředí až o 8 mm), vznik prasklin je proto takřka neodvratitelný.
Jediným typem realizace, pro který PurBoxy nejsou vhodné – a kde excelují krycí plechy – je přiznaná montáž venkovních žaluzií.
Krycí plechy jsou levnější, ale…
Vstupní náklady jsou jedna věc. Zamyslete se však nad tím, kolik peněz, úsilí a nervů vás může stát náprava škod, které mohou vzniknout následkem nekvalitní montáže. Jinak je rozdíl mezi PurBoxy a krycími plechy cca 11,5 %. Jestli je to pro vás důvod k levnějšímu, ale zato mnohem zrádnějšímu řešení, už necháme na vás. O PurBoxech se dozvíte více na purguru.cz, kde si je můžete rovnou objednat.