Nejfrektovanější místností našich příbytků se v poslední době stala kuchyně a kuchyňské kouty, kde hospodyňky schraňovaly všechny potřebné přísady, ze kterých poté vykouzlily vanilkové rohlíčky, linecká slepovaná kolečka marmeládou nebo krémem, kytičky, komety a jiné tvary. V kuchyňce se otáčely jako na obrtlíku, jen aby svým miláčkům přichystaly vánoční hody. Kuchyně se leckdy měnily k nepoznání. Přeplněné spíže, pracovní desky zaplněné pytlíky s prosátou hladkou moukou, moučkovým cukrem, vedle nich naskládané máslo, aby změklo tak akorát a kuchařinky mohly vše umíchat metličkami v hladký máslový nebo pudinkový krém ochucený kapkou rumu.
Ale chtělo to hodně trpělivosti. Kuchyně se bohužel nedá nafouknout a maminky musely pracovat s tím, co měly po ruce a hlavně dávat pozor na neposedné děti, které rády pomáhají při přípravě vánočního cukroví. Dětem vyhradily místečko na pracovní desce, ratolesti dostaly do rukou kousek lineckého těsta, dětské malé válečky, malinké formičky a vesele s maminkami pracovaly. Aby holčičky dosáhly na místo, kde mohly pracovat, maminky jim přistrčily ke kuchyňské lince židli a jedním okem hlídaly malé nezbedy a druhým okem cukroví, které se už peklo v troubě.
Bývá to před vánočními svátky velký shon a rodina se setkává hlavně v kuchyni, která se stává centrem rodinného života. Někdy i tatínkové přiloží ruku k dílu, hlavně hlídají cukroví, které se pozvolna peče v troubě, aby se nespálilo. Zde jsou muži k nezaplacení, protože se dovedou soustředit na úkol, které jim ženy předloží a ony se tak mohou věnovat dětem a zaučování do tajů kuchyně svých maličkých dcer. Rodina je pospolu a o tom jsou vlastně i vánoční svátky. O veselí, radosti a pospolitosti. Ženy, nevyhánějte muže z kuchyně, naopak, svěřte jim úkol, který zvládnou. Vám tím pomohou a hlavně – budete všichni spolu.