Zahrada je pro mnoho lidí téměř posvátným a nedotknutelným místem jejich domova. V kuchyních trávíme doma nejvíce času, obývací pokoje jsou místem, kde odpočíváme s rodinou, nebo posedíme s přáteli, v ložnici se oddáváme spánu. Zahrada je však pro mnohé lidi magickým místem, kde čerpají energii do běžného života, aby lépe mohli čelit každodenním starostem a stresu. Pro všechny lidi, kteří propadli kouzlu zahradničení, je práce venku a péče o rostliny osvěžením a zahrada se stává místem, kde nezvoní mobilní telefony, není slyšet hluk z ulice a kde se zastavil čas.
Existují lidé, kteří si nemohou dovolit nebo prostě nemají zahradu, o kterou by se mohli starat a zdobit ji svými oblíbenými rostlinami nebo jinými dekoracemi, a proto jsou v oblibě různé květináče a nádoby, které mohou být u domu, nebo nahradit na terasách a balkonech zahradní záhony.
Různé vázy, květináče, hrnce, ale i naprosto originální a nevšední věci se tak stávají novým domovem pro květiny, kterým volná půda nechybí a se správnou a pravidelnou péčí rostou i v omezeném prostoru. Jde o jednoduché a většinou i levné řešení. Navíc takové pěstování rostlin je i praktické, nádoby lze snadno podle potřeb přemisťovat. Pár nádob s květinami dokáže vylepšit i ponurý a nudný kout u domu nebo oživit smutný dvorek či terasu.
Sledovat, jak rostliny rostou, mění se nebo kvetou, může být velice uspokojivé. Vázy a květináče jsou s lidmi už od pradávna a s jejich pomocí si lze vytvořit nádhernou oázu pro klid duše a odpočinek.
Hlavním prvkem jsou samozřejmě květináče. Ty základní jsou buď terakotové nebo plastové. Každá z možností má své klady a zápory. Terakotové květináče jsou dražší a ve větších velikostech i dost těžké. Pokud jsou ještě naplněné hlínou, jsou ještě těžší. Na druhou stranu jejich přírodní vzhled se hodí kamkoliv. Zapadnou na zápraží starého domku stejně dobře jako na terasu moderního apartmánu. Pro pěstování rostlin mají tu výhodu, že regulují vlhkost substrátu. Nadbytečnou vodu ze substrátu umí absorbovat a až substrát vyschne, zase ji uvolní. Terakotové květináče jsou křehké a při pádu se mohou rozbít. Na druhou stranu jsou díky své hmotnosti dost stabilní. Naproti tomu plastové květináče jsou levnější, jsou lehké, často vypadají jako terakotové květináče. Nevýhodou je, že je například silný kořenový systém rostlin dokáže roztrhnout. Mohou také prasknout vlivem nepříznivého počasí, horní okraj mohou roztříštit i kroupy. Na plastové květináče lze pořídit celou řadu designových obalů z různých materiálů. Na místě, kde neprší, lze plastový květináč umístit třeba do koše pleteného z proutí nebo z bambusu. Prodávají se také různé keramické obaly různých velikostí, vzorů a barev.
Možností, jak pěstovat rostliny bez záhonů je více, lze si vyrobit nebo zakoupit různé dřevěné bedny a truhlíky, které jsou impregnované, a tak vydrží i za předpokladu, že v nich bude vlhký substrát. Moderním materiál posledních let je beton a betonové nádoby a truhlíky. Jde ale o velmi těžký materiál a je třeba myslet na manipulaci s takovou nádobou a případně si hlídat i nosnost balkonu.