Mezi pivoňkami se naleznou různé druhy, například bylinné nebo dřevité. A rozhodně všechny nemají pouze legendární červenou barvu, spíš naopak nabízí spoustu své krásy v různých odstínech. Poté je skutečně snadné si vybrat svojí favoritku a v botanických zahradách je hned k vidění zhruba 35 druhů. Jednu úplně největší sbírku pivoněk lze nalézt v botanické zahradě v Praze Troji. Ale také lze obdivovat bylinné pivoňky v Dendrologické zahradě v Průhonicích. A častokrát můžeme obdivovat jejich krásu na obyčejném záhonku v některé zahrádce.
Jak pivoňky množit?
Existuje několik možných způsobů, jak získat tento skvost i na svoji zahrádku.
-
Dělením trsů
Pokud se jedná o bylinný druh pivoňky, tak je to skutečně nejjednodušší způsob množení. K dělení se musí přistupovat v době, kdy je většina listů již suchých, protože se musí vykopat celý trs a ten opatrně rozdělit. U dřevitých pivoněk je dělení možné pouze u rostlin keřovitého růstu, kdy větve byly vsazeny hlouběji do země a mají své vlastní kořeny. Také se musí vykopat celý trs a provést oddělení, ale pozor, ujmou se pouze ty, kde budou mít dostatečně vyvinuté kořeny. - Řízkováním
Dřevité druhy pivoněk se množí stokovými řízky. Ty se odebírají před kvetením nebo poté až skončí vegetace. Bylinné pivoňky se množí kořenovými řízky.
-
Výsevem
Výsevy platí pro oba dva druhy pivoněk, jak dřevité, tak bylinné. Ovšem péče o semenáčky je velmi náročná a zdlouhavá, tudíž tato metoda se moc nepoužívá ani v domácích podmínkách. - Hřížením
Dřevité pivoňky lze množit hřížením a to se provádí tak, že se ohne větvička a přihrne se na ni zemina. Trvá poměrně dlouho, než se zakoření, ale poté lze bezpečně oddělit.
-
Roubováním
Jako podnože budou sloužit kořeny. V podstatě se k takovému roubování přistupuje úplně stejně jako u roubování ovocných stromů.
Nikdy nesmíte zapomenout čerstvě vysazené pivoňky dobře zalít a pozor nemají rády časté přesazování, tak je třeba jim vybrat vhodné místo.