Ložnice by měla být místem, kde se dobře vyspíte. Před spaním je dobré krátce vyvětrat, aby se osvěžil vzduch a určitě vypnout topení. Není dobré spát v přetopené místnosti, nehledě na to, že vaše tělo zbytečně zchoulostivíte. To ovšem neznamená, že v ložnici musejí ze stropu viset rampouchy! Teplota na spaní by měla být okolo dvaceti stupňů. Tím, že přejdete z vytopeného obývacího pokoje do chladnější ložnice, dáváte vašemu tělu signál, že dochází ke změně. A vaše mysl je tak už naučena, že se pomalu bude chystat do peřin a postupně se tak připravuje na spánek.
Porozhlédněte se po vaší ložnici, zda splňuje požadavky zdravého spaní. Známe případy, kdy manželé vyměňovali matrace po dvaceti letech používání s tím, že tehdy byly matrace nadčasové a byly stále „dobré“. Možná pocitově dobré byly, ale za ta léta každodenního spaní se v matracích nachytala spousta prachu, potu a nečistot. V tomto případě nelze hovořit o zdravém spaní. Matrace byste měli měnit častěji a starat se o ně. Pořiďte si návleky na matrace. Není to velký finanční výdaj a vaše matrace tím tak šetříte, nehledě na to, že spíte zdravěji. Návleky se mohou prát až na 90 stupňů. Nechte si poradit odborníkem, jakou matraci vybrat pro vaše spaní. Proberte s ním, jaké máte zvyklosti, zda upřednostňujete měkčí anebo tvrdší podložku, s jakou hřejivostí. Bude záležet i na vaší váze, matrace by měla držet svůj tvar, i když bude více zatížena. Matraci můžete volit i podle výšky. U dětských matrací se pohybuje výška od deseti cm, u dospělých se doporučuje od 15 cm. Zdravotní matrace pak koupíte od výšky 20 cm a výše.
Dnes se dají koupit kvalitní latexové, pěnové, zdravotní matrace, které vám vyhotoví výrobce i na míru. Na dlouhodobé spaní zapomeňte na nákup molitanových monolitů. Ty jsou určeny jen pro příležitostné spaní.
A nezapomeňte – jak si kdo ustele, tak si i lehne.