Máte pocit, že v zimě není co dělat na zahrádce, že je lepší se zavrtat do teplého vyhřátého pelíšku a strávit tam celou zimu – něco jako medvěd brtník? Někomu by se takové lenošení možná líbilo, ale co naplat. Do zaměstnání chodit musíte a vaše zahrada si zaslouží péči nejen ve vegetačním období, ale i v zimě. Uhodily mrazy, jen to praští? Pak se alespoň po své pýše posazené okolo domu projděte a pozorně pozorujte a zmapujte své záhony. Pak si je doma u šálku teplého čaje nebo vroucího voňavého grogu nakreslete, rozvrhněte a rozplánujte setí na příští rok. A můžete čarovat.
Změnit polohu, typy záhonů, zkusit například i tolik doporučované vyvýšené záhony – a hlavně jak a co na kterém záhonku budete příští rok pěstovat. Je vhodné si tyto plány schovávat, abyste dobře zvolili osevní plány a půda se zbytečně nevhodnými sazenicemi či osivem nevyčerpávala.
Na podzim je důležité záhonky zrýt a zapravit do nich hnojivo a nechat tak přes zimní období půdu nabýt síly. Kdo má to štěstí, že dokáže na svou zahradu dopravit chlévský hnůj či jiné organické hnojivo, má zpola vyhráno. I když – ne každé hnojivo se hodí pro pěstování plodin. Dobrou volbou je kompostování hnoje, čímž se zničí choroboplodné zárodky.
Pokud jste nestihli do záhonů zarýt hnůj, je teď právě to nejlepší období, kdy se můžete po organickém hnojivu poohlédnout, zapřáhnout vozík a zajet k nejbližšímu hospodáři pro cenné zlato pro vaši půdu. Ve vašem okolí zajisté najdete dost zemědělců, kteří chovají hospodářská zvířata nebo koně. Koňský hnůj je výborný pro pařeniště, protože se jedná o tak zvaný „výhřevný hnůj“. Svědčí rajčatům, paprikám, bramborům a to proto, že jsou to plodiny, které mají rády kořeny v teple.
Naopak prasečí hnůj je považován za „studený“ a ne každá plodina ho zvládne. Radost kompostovaným prasečím hnojem uděláte celeru, maliníkům a pórku. Velmi vyhledávanou surovinou je kravský hnůj, který se hodí k většině typů rostlin. Ovšem měl by být z chovů na slaměné podestýlce!