Palubky ještě nevymřely


Jestliže zavítáte do některého z velkých obchodních center, budete záhy obklopeni moderní stavební konstrukcí s převahou betonu, tvrzeného skla a kovu. Tyto materiály k těmto stavbám neodmyslitelně patří, ale něco jim schází – hřejivost dřevěného přírodního masivu. Dřevo zkrátka stále patří a patřit bude k vytvoření útulného prostředí, v němž se cítíme dobře.

I v současné době je mezi lidmi stále velký zájem o dřevěné palubky, milujeme na nich kresbu letokruhů, teplou barvu a nesmírně příjemný pocit při doteku holou dlaní.

palubky 1

Podkroví nemusí být jen v sádrokartonu – jezdíte občas na hory a objednáváte si ubytování v levnějších penzionech, které se snaží nabídnout příjemné prostředí za rozumnou cenu? Pak se tu v některých objektech můžete potkat s podkrovními místnostmi obloženými dřevem. Pro některé z vás by to mohlo být vhodnou inspirací, jak rekonstruovat rodinný dům či rekreační nemovitost, a to tak, že palubkami obložíte šikmou stěnu mezi krokvemi a ostatní stěny ponecháte v klasické bílé vápenné štukové omítce.,

Severský styl – zdědili jste po rodičích nebo zakoupili starší domek, ale nevyhovuje vám jeho vzhled? Nemáte zrovna v lásce fasádní polystyren, ale naopak se vám líbí severské srubové stavby, s nimiž se můžete setkat v Estonsku, v Lotyšsku nebo ve Finsku? Váš sen se může stát skutečností se srubovými palubkami, s nimiž obložíte stěny domu přesně podle vašich představ. Srubové palubky se hodí zejména pro exteriérové obklady zděných staveb, ale i pro docílení atraktivního vzhledu zahradních altánků nebo srubových domků pro děti.

palubky klasik 1

Sauna se bez palubek neobejde – umíte si představit jiný materiál v interiéru vaší sauny, než je dřevo? V sauně se dokonce počítá s pokládkou palubek bez kovových hřebů, aby nedocházelo k nebezpečným popáleninám pokožky. Do sauny zkrátka nepatří žádné plasty, kovové prvky ani hrubě omítnuté zdivo, dřevo je hladké, příjemné na dotek a částečně izoluje tepelnou energii, což vám umožní bezpečný pobyt ve vyhřátém prostoru.

Palubky na strop

Také se vám přihodilo, že jste se stali šťastnými dědici nemovitosti, například bytu v činžovním domě anebo rodinného domu na venkově, ovšem nemovitosti vyžadovaly některé zásadní stavební úpravy? A jednou z nich bylo snížení a zateplení stropu vzhledem k tomu, že tudy unikalo v zimních měsících mnoho tepla, a zároveň byl strop natolik popraskaný, že by to obnášelo pracné štukování? Jednou z možností, jak stropy zateplit a zároveň jim dodat zajímavý ráz, je obklad z dřevěných palubek. Samy o sobě výborně izolují teplo a spolu s minerální vatou přispějí ke zlepšení bytového komfortu výraznou měrou. Stropní palubky výborně vyniknou v podkroví, ale i v přízemních obytných prostorách, pokud je kombinujete s klasickým vápenným štukem ve sněhobílé barvě.

fasádní palubky

Jaké palubky použít – možná si kladete otázku, jaké palubky se hodí právě na strop? Odpověď je jednoduchá – měly by být důkladně proschlé s rovnými letokruhy a s minimálním množstvím suků. Při vytápění obytných prostor radiátory totiž vzduch v místnosti cirkuluje a teplý vzduch stoupá ke stropu, a kdyby výrazně vysušoval mokré řezivo, mohlo by se vlivem smršťování zkroutit.

Stropní palubky se zhotovují velmi často ze severského smrku, tyto stromy mívají letokruhy poměrně husté a na kmeni není mnoho větví, které při zpracování dřeva vytváří suky.

Po dokončení stropního obkladu lze palubky opatřit kvalitním bezbarvým vodou ředitelným lakem, anebo lazurovacím lakem, který dodá vašemu stropu potřebnou barevnou vizáž. Lazurovacích laků existuje celá řada a máte pak k dispozici poměrně pestrý výběr barevných řešení.

Oplocení pozemku

Součástí každé parcely rodinného domu je plot nebo zeď. Majitel nemovitosti se ovšem musí rozhodnout, jakému řešení dát přednost, zda oplotit zahradu drátěným pletivem, betonovým plotem, kamennou či cihlovou zdí anebo dřevem. Dřevěné ploty se stále těší velké oblibě zejména pro svůj výjimečný estetický vzhled. Ostatně, chcete-li porovnávat krásu ozdobného dřevěného plůtku s pletivovým drátem nebo s cihlami, bude to, jako byste porovnávali Mercedes s Trabantem.

palubky na strop 1

U dřevěného plotu je rozhodující zejména kvalita použitého dřeva a zde se velmi dobře uplatní sibiřský modřín. Je to nesmírně odolný strom, jehož dřevo je velice kompaktní, tvrdé a odolné vůči povětrnostním vlivům, a to zejména díky vysokému obsahu pryskyřice. Kdo z vás někdy opracovával na hoblovce modřínové dřevo, možná si tuto jeho vlastnost dobře vybaví. Z modřínu také někteří šikovní truhláři vyráběli garážová vrata a okna v domovní verandě, neboť si byli vědomi, že modřín si zachová své původní vlastnosti desítky let.

Plotová prkna ze sibiřského modřínu jsou tedy dobrou volbou, chcete-li mít kolem zahrady stylové oplocení, z jehož krásy se budete těšit nejen vy, ale zřejmě i vaši potomci.

borovicové palubky 1

Dřevěná terasa

Sibiřský modřín se proslavil i jinak. Jeho vlastnosti a odolnost vůči povětrnostním vlivům oceníte i na terase. Z terasových prken lze zhotovit velmi působivé řešení podlahové krytiny, a to i tam, kde je terasa vystavována extrémním povětrnostním vlivům a značnému namáhání, například prudkým deštěm, sněžením, námrazou či ostrým letním Sluncem. Některé zdroje uvádí, že sibiřský modřín je při správné péči schopen udržet si své původní vlastnosti po dobu pětadvaceti až třiceti let. Někde se dokonce můžete dočíst, že terasová prkna vydrží na svém místě až sto roků.

A proč si pořídit na terasovou podlahu zrovna dřevo? Odpověď na tuto otázku možná odhalíte i vy velice rychle – kromě estetického vzhledu je ve hře především praktičnost, můžete se po podlaze procházet zcela naboso, a to mnohdy i v zimě, neboť dřevo není tak studené, jako keramická či kamenná dlažba. A stejně tak i v létě, kdy se po Sluncem vyhřátém kameni nedá naboso vůbec chodit, zatímco po dřevěných prknech naprosto bez problémů.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru