Je pravdou, že je to skutečně nezvaný host a bohužel dokáže zanechat po sobě řádnou paseku a konec konců i zničené věci a specifickou vůni, která signalizuje, že není něco v pořádku. Plísně jsou v podstatě vláknité mikroskopické houby, které se šíří sporami. Přirozeně napáchají hodně problémů a ty, které se objeví doma na návštěvě, mají skutečně hodně různých zástupců. Některé se usadí na potravinách, ale jiné se nastěhují k oknům nebo do rohů místností, případně si udělají cestu za nábytkem. Bohužel ve většině případů si nerozumí s naším zdravím a mohou způsobit skutečně velké zdravotní problémy. Nejčastější příčinou, jak se k nám nastěhují, je vysoká vzdušná vlhkost a také nedostatečné větrání. To ale může klidně způsobit i nedostatečná těsnost oken a mnohé další vlivy, jako pára z vaření nebo sušení prádla v zimním období v bytech.
Co dělat?
V první řadě se zaměřit na vlhkost, co ji způsobuje a sjednat nějakým způsobem nápravu. Rozhodně se vyplatí investovat do kvalitních vlhkoměrů, ty nám rovnou prozradí, jak na tom doopravdy v bytě jsme. V místnosti je úplně hraniční vlhkost 60 %. Veškeré dění v bytě se odrazí na tomto měření. Dále se vyplatí investovat do sušičky prádla, digestoře nebo i kontrolovat květináče, zdali v nich není příliš vody. Správné větrání je přirozeně předpoklad. Je pravdou, že během letních měsíců s tím takový problém není. V zimním období by se mělo větrat krátce, intenzivně a několikrát za den. Postačí klidně 3-5 minut 5x denně.
Vyhlašujeme plísním válku
Rozhodně nesmíme dlouho připravovat nějakou strategii, musí se zaútočit hned, aby se plíseň nerozrůstala. Pokud bude malé ložisko, tak nám postačí se vydat do drogerie či na specializovaná místa a pořídit si speciální dezinfekční přípravek, který bude určený na hubení plísně a především do bytu. Když budeme postupovat podle návodu, tak časem skutečně zvítězíme. Bohužel silnější napadení zdí bude vyžadovat daleko tvrdší zásah a je možné tento stav konzultovat s odborníky, kteří poradí, jak vyhrát tento boj.