Doba ledová koronavirová nám sice nepřeje v turistice a dlouhých výjezdech do hor, nemůžeme se vydávat na treky, které tak milujeme, ale za to máme dostatek času předzásobit se správným oblečením na turistiku.
A jak vybírat první, druhou, třetí vrstvu? Kdo pravidelně vyráží do hor, už nejspíše přišel na to, jak a co si má obléci, aby jen tak neprofoukl, nepromokl anebo aby se zbytečně nezpotil, i když míra zpocení u perného výšlapu do dvou nebo třítisícovky přijde jaksi sama. Ale co je důležité, je to, abyste měli na sobě právě prádlo – první vrstvu, která velmi rychle odvádí pot od těla směrem ven.
To znamená, že vás prádlo nestudí a zbytečně tak neprochládáte. Jinak byste si také mohli uhnat nepříjemnou nemoc. Takže zásadní bude – vybírat kvalitní a ověřené materiály. Máte na výběr z mnoha druhů.
Jmenujme alespoň dva základní. Hitem je merino vlna, je sice dražší, ale podle našeho názoru stojí za to. Je výtečná na dlouhodobé nošení, a to i z toho důvodu, že nepřejímá pachy a nemusíte triko hned po prvním použití vyřadit. K tomu je navíc i vzdušná, dává vám pocit pohody, protože je velmi pocitově příjemná na holém těle. A mokrá tolik nestudí jako to dovedou syntetické materiály. Skvěle padne, výborně odvádí pot, ale její menší mínus je v tom, že schne pomaleji než syntetika. Neuděláte chybu, když si tento materiál vyberete na cestování nebo na trekking, vysokohorskou turistiku anebo i lezení.
Naproti tomu, pokud hodláte vyvinout velkou aerobní zátěž – cvičení, posilování, kruhový trénink, bosu a podobně, oblečte se do syntetiky. Syntetické materiály vám možná zní hrozivě, ale jsou skutečně na tyto sporty jako dělané, protože vám komfortně zajistí rychlý odvod potu a velmi rychle schnou. Bohužel po prvním použití je musíte hodit do pračky, protože snadno přejímají pachy. Každý materiál má své, volte proto podle toho, na jaký sport je budete využívat.