Pračka je skvělý pomocník do každé domácnosti. Už si ani nedovedeme představit, jak naše prababičky drhly prádlo na valše, máchaly těžké kusy oblečení, aby je pak za pomoci druhé osoby ručně vyždímaly. Jak? Stouply si naproti sobě, každá uchopila konec prádla a otáčely s ním v ruce každá na druhou stranu. Vychytávka, že? Ale pro dnešní dobu už vážně zastaralá a hlavně namáhavá. A ještě k praní byste museli mít druhou osobu u ruky. Takže si jen můžeme povzdychnout – zlatá „automatka“!
Naše pomocnice, automatická pračka, je vážně skvělá záležitost. Ale jen do té doby, než se z otevřených dvířek začne linout zápach. Poradíme vám, co s tím.
- Některé chytré automatky mají speciální program na čištění. Nejdříve zjistěte, zda ho nemáte právě i ta vaše.
- Nechávejte po praní VŽDY otevřená dvířka a povysunutý zásobník na prášek. Nejen, že tím docílíte vyvětrání spotřebiče, ale šetříte i gumové těsnění, které bude volné a bez neustálého tlaku.
- Čas od času přetřete gumové těsnění vlhkým hadříkem a „zajeďte“ i pod těsnění. Jde to ztuha, ale jde. Budete překvapeni, kolik nečistoty se tam ukrývá. Znáte tu hrůzu, když zjistíte, že jste vyprali i papírový kapesník a bílé drobečky jsou rozeseté po prádle? Při čištění gumového těsnění zjistíte, že rozmočený papír nezůstal jen na prádle. V přístroji se množí i bakterie a plísně.
- Jedenkráte za měsíc „projeďte“ pračku na prázdno na devadesát stupňů. Vysoká teplota zničí veškeré bakterie.
- Je nutné čistit nejen vnitřek spotřebiče, jak bylo uvedeno výše, ale i nádobku na aviváž. V ní ulpívají částečky prášku anebo i gelu – na stěnách. Zvláště dobře se drží v nádobkách aviváž, možná i proto, že otvor pro ni bývá užší. Skvělým pomocníkem na čištění nádobky je starý zubní kartáček.
- Je s podivem, ale zápach mohou způsobovat i tolik v reklamách vychvalované gely namísto klasického běžného prášku na praní. Změňte styl praní.
- Nezapomínejte vyčistit filtr, kde se zachytávají další nečistoty.