Sjednali jste si super výhodnou hypotéku a jste s ní nyní spokojení? U tohoto pocitu nemusí zůstat navždy, přece jen se jedná o půjčku, která trvá většinou v horizontu 10 až 30 let. S rozvojem a vývojem finančního trhu se tak může snadno stát, že se stane zastaralou. A nevýhodnou. Nemusíte ale zoufat, i tak je možné si vámi sjednanou hypotéku poupravit tak, aby jste nezaplatili víc, než opravdu musíte. Kdy a jak lze provést refinancování hypotéky?
Refinancováním se rozumí splacení stávajícího hypotečního úvěru novým. Ten se vyznačuje tím, že nabízí nižší úrokovou sazbu či výhodnější podmínky, což ve výsledku vede k finanční úspoře. Pokud tedy budete sledovat situaci na trhu s hypotékami a narazíte na výrazně výhodnější nabídku, můžete stávající úvěr takřka kdykoli splatit novým. Obecně se však uvádí, že nejlepší doba je před koncem doby sjednané fixace. Tehdy vám totiž vaše stávající banka nesmí naúčtovat žádné poplatky ani penále. Dobré je pojistit si dobu vypršení fixace do kalendáře telefonu či počítače, abyste nezapomněli. Nejlépe je třeba situaci začít řešit tak dva měsíce před vypršením.
Při provádění samotného aktu sledujte kromě úrokové míry také ostatní poplatky, které souvisí s hypotékou – sjednání, vedení účtu, odhad nemovitosti atd. Navíc když narazíte na výhodnější nabídku, můžete s ní zajít do své banky, kde vám specialista často dokáže vyjednat stejné podmínky. Pokud ne, klidně odejděte.
A jaký je postup? Nejprve musíte informovat stávající banku o tom, že chcete hypotéku refinancovat. Ta vám vyčíslí zůstatek, vyplníte souhlas s přistoupením nové banky a necháte si vystavit dokument slibující výmaz zástavního práva k nemovitosti. Nové bance oznamte váš záměr, vyplňte žádost o hypoteční úvěr a postupujte dle požadavků nové banky. Jakmile banka obdrží potvrzení o příjmu a původní úvěrovou smlouvu, začne proces schvalování. Často ani nepotřebují nový odhad nemovitosti, takže zde se navýšení nákladů obávat nemusíte. Celý proces zabere většinou méně než 14 dní.