Dříve se takové ovoce sušilo běžně v troubě nebo na plechu za přijatelných podmínek. Moderní kuchyně si ale vyžaduje úplně jiný přístup a tak se na trhu začaly objevovat sušičky, které se staly velmi oblíbenými pomocnicemi. Na trhu se jich vyskytuje poměrně dost velké množství a tak je třeba zvážit před nákupem pár zásadních věcí. Na co všechno je budeme používat, jaké množství budeme zpracovávat. To jsou asi zásadní věci, od kterých se odvinou další. Sušičku lze skutečně využít na mnoho způsobů. Sušit lze ovoce, zeleninu, houby, maso i bylinky, ale i například müsli tyčinky. Rozhodující může být i díky tomu počet plátů a rozhodně se vyplatí, pokud jdou mezi nimi udělat rozestupy pro větší kusy.
Vybíráme vhodnou sušičku
Je důležité se zaměřit na některé parametry, které mohou zúžit náš výběr a poté si i snadněji vybereme vhodný typ.
Příkon – čím vyšší bude, tím přirozeně bude vyšší spotřeba energie. Pro běžné domácí použití nám bude stačit 400 – 500 W.
Výkon – při sušení potravin ani tak nejde o rychlost, ale spíše o správnou teplotu, je velmi důležité, aby měla termostat nebo i volitelné programy na různé druhy potravin, podle toho, co je třeba sušit. Tím se ohlídá teplota. Výkon má vliv na to, za jakou dobu to sušička zvládne. Většinou se pohybuje od 200 do 700 W.
Hlučnost – mimochodem, když bude sušička pracovat v kuchyni, tak tento ukazatel, že nadmíru důležitý. Když bude tichý, bude pracovat přes noc, aniž by to někdo zpozoroval. Pokud bude hlučnost 20 dB, tak to bude znamenat, že pomocnice bude tichá, 46 dB ještě bude v normě, ale přece jenom ji už trochu zaznamenáme. Vyšší již nebrat, nemusí mít hlavní slovo v domácnosti.
Programy – nejsou tak důležité, ale je to určitý komfort, který se využije a upřímně na pohodlnou obsluhu se vždycky dá spolehnout a snadno zvyknout. Takže kromě klasického zapnout a vypnout se může objevit fast, raw, combo, low. A pozor některé sušičky lze dokonce využít k výrobě domácího skvělého jogurtu.